Az Iditarod Trail Sled Dog Race, közismertebb nevén The Iditarod, egy éves hosszú távú szánhúzó kutyaverseny, amelyet március elején tartanak. Anchorage-ból Nome-ba utazik, teljes egészében az Egyesült Államok Alaszka államán belül. A Musherek és egy 12-14 kutyából álló csapat, amelyből legalább 5-nek a vontatószalagon kell lennie a célvonalnál, 8-15 napon belül vagy még tovább teljesítik a távot. Az Iditarod 1973-ban indult a legjobb szánhúzó kutyapásztorok és csapatok tesztelésére szolgáló eseményként, de napjaink rendkívül versenyképes versenyévé fejlődött.

A csapatok gyakran száguldanak át a hóviharokon, amelyek kimerülési körülményeket, nulla alatti hőmérsékletet és viharos szelet okoznak, ami miatt a szél lehűlése elérheti a –100 °F-ot (–73 °C). Az ünnepélyes rajtot Anchorage városában tartják, majd az Anchorage-tól 80 mérföldre (129 km-re) északra fekvő Willow-ban a hivatalos újraindítás követi. Az újraindítás eredetileg Wa...Tovább

A csapatok gyakran száguldanak át a hóviharokon, amelyek kimerülési körülményeket, nulla alatti hőmérsékletet és viharos szelet okoznak, ami miatt a szél lehűlése elérheti a –100 °F-ot (–73 °C). Az ünnepélyes rajtot Anchorage városában tartják, majd az Anchorage-tól 80 mérföldre (129 km-re) északra fekvő Willow-ban a hivatalos újraindítás követi. Az újraindítás eredetileg Wasillában volt 2007-ig, de a túl kevés hó miatt az újraindítás 2008 óta Willow-ban zajlik. Az ösvény Willow-tól fel az Alaska-hegység Rainy Pass-ján a gyéren lakott belső területekre, majd a part mentén halad. a Bering-tengeren, végül elérte a nyugat-alaszkai Nome-ot. Az ösvény tundra és lucfenyőerdők zord tájain, dombokon és hegyi hágókon, folyókon és még tengeri jégen is áthalad. Míg az anchorage-i kiindulópont egy nagy városközpont közepén van, az útvonal nagy része egymástól távol eső városokon és falvakon, valamint kis Athabaskan és Iñupiat településeken halad át. Az Iditarod az állam korai történetéhez fűződő szimbolikus láncszemnek tekinthető, és számos olyan hagyományhoz kapcsolódik, amelyek megemlékeznek a kutyapép örökségéről.

A verseny fontos és népszerű sportesemény Alaszkában, a legjobb musherek és kutyacsapataik pedig helyi hírességek; ennek a népszerűségnek köszönhető, hogy az államban az 1970-es évek óta újjáéledt a rekreációs zűrzavar. Míg az évi több mint ötven musherből és körülbelül ezer kutyából álló mezőny még mindig nagyrészt alaszkai, tizennégy ország versenyzői teljesítették a versenyt, köztük a svájci Martin Buser, aki 1992-ben az első külföldi győztes lett. A rajongók mindenhonnan online követik a versenyt. a világ, és sok tengerentúli önkéntes is jön Alaszkába, hogy segítsen az ellenőrző pontokon és más önkéntes munkákat végezzen.

Az Iditarod az államon kívül nagyobb figyelmet kapott Libby Riddles 1985-ös győzelme után, aki az első nő lett, aki megnyerte a versenyt. A következő évben Susan Butcher lett a második nő, aki megnyerte a versenyt, és további három év múlva nyert. Nyomtatott és televíziós újságírók és nézők tömegei vesznek részt az ünnepélyes rajtnál a Fourth Avenue és a D Street kereszteződésénél Anchorage-ban, valamint kisebb számban az ösvény mentén elhelyezkedő ellenőrző pontoknál.

Mitch Seavey állította be az Iditarod leggyorsabb idejét 2017-ben: 8 nap, 3 óra, 40 perc és 13 másodperc alatt lépte át a határt Nome-ban, miközben a legidősebb győztes is lett.